Samsung UN50RU7100FXZA FLAT 50'' 4K UHD 7 Series Smart TV (2019)
It took about 10 minutes to unpack and setup.
- The feet snap onto the bottom and are secured with two screws on each foot.
- The cable clips attach to the feet.
TV
- The TV will default to the last active source when it is turned on.
- The audio level is sufficient, but I plan to add a sound bar.
- The cable inputs are easily accessible from the side of the TV
I love this TV, I only regret not getting the 55" instead!
I found these detailed specifications online:
Weight - 30.00 lbs.
Dimensions w/o feet - 44.30" x 25.60" x 2.30"
Dimensions w/ feet - 44.30" x 28.70" x 10.30"
HDMI -3 In
LAN - Ethernet In
Wireless - Wi-Fi / Bluetooth
USB - 2
Digital Audio - 1 Optical Out
Composite A/V 1 - Component Video 1 In
Other Connectors
RF In (Terrestrial/Cable Input): 1/1
RF In (Satellite Input): 1/1
Audio Return Channel Support (via HDMI port)
RS232C: Supports USB to Ex-Link Adapter
Backlighting: Edge-lit LED
Design: New Edge
Bezel Width: VNB
Slim Type: Slim
Stand Type (Color): Simple
4K Ultra HD Connected
Dimming Technology: UHD Dimming
Style: Flat Panel
TV Type: UHD
Motion Rate: Advanced 120
Color: PurColor
HDR (High-Dynamic Range): HDR
Picture Engine: UHD Engine
Dolby
Sound Output (RMS): 20W
Speaker Type: 2CH
Multiroom Link
Bluetooth Headset Support
Wi-Fi Direct
Smart Hub: Yes (incl. Sports, Music and TV Plus)
Processor: Quad-Core
Apps Platform: Smart TV with Apps and Full Web Browser
Works with Google Assistant
Works with Alexa
Digital Clean View
Auto Channel Search
Auto Motion Plus
ConnectShare
Embedded POP
OSD Language: English, Spanish, French
InstaPort S (HDMI Quick Switch)
Anynet+ (HDMI-CEC)
Closed Captioning
Electronic Program Guide (Channel Guide)
Game Mode: Yes (Auto Game Mode)
USB HID Support
Eco Sensor
Auto Power Off
Mobile to TV - Mirroring, DLNA
I tried Hitman 2 at 1440p and 4k resolutions.
If for any reason you are worried about this being shipped, don’t be. The box came in excellent condition and nothing was broken inside. I got the 50” so you may want someone to help you bring it inside and set it up.
Get it Now
Feature Product
  • 4K UHD Processor: A powerful processor optimizes your TV's performance with 4K picture quality
  • HDR: See shades of color that reveal more detail than HDTV can deliver
  • PurColor: Millions of shades of color reveal a vibrant, lifelike picture that HDTV can't create
Description
Just received this TV today for use in the bedroom after our older Vizio 55 inch suddenly stopped working. I have to say I am impressed.